Niebanalne witraże na okno

Podczas Wielkanocy warto upiększyć nie tylko stoły, witryny, ale także okna. Otóż, możemy to uczynić za pomocą wspaniałych witraży, które najlepiej jest wykonać samodzielnie w domu. Należy powiedzieć o tym, iż możemy je stworzyć z różnych materiałów, ale do jednych z najpiękniejszych należą te, które są wykonane z bibuły bądź papieru. Trzeba również dodać, że w sieci odnajdziemy mnóstwo gotowych szablonów, które mogą nam posłużyć za bazę do świątecznego witraża.

Oczywiście, najczęściej świąteczne witraże ukazują baranka wielkanocnego albo króliczka wyskakującego z koszyczka. Mile widziane są też pisanki, które są kolorowe i fantastycznie zdobione, np. za pomocą wosku czy naklejek. Nie zapominamy także o witrażach z motywami religijnymi, a więc ukazującymi Chrystusa Zmartwychwstałego. Przede wszystkim, możemy je stworzyć dowolną techniką, w zależności od naszych upodobań, zdolności manualnych czy dostępnych środków. Nie ulega wątpliwości, iż do najpopularniejszych należą te witraże, które są stworzone z papieru, ale w ostatnim czasie coraz bardziej znane stają się witraże zrobione przykładowo z landrynek, a także ze starych kartek czy pocztówek. Ponadto, w cenie są ręcznie malowane ozdoby, zwłaszcza na szkle, a  niektórzy nawet wykonują je na szybach okiennych. Jednakże wymagają one niemałych zdolności artystycznych i zastosowania zmywalnych farb, które będzie można usunąć po zakończonym okresie wielkanocnym. Z pewnością, do pracy warto zaprosić również najmłodszych, w szczególności gdy mówimy o witrażach stworzonych w oparciu o proste szablony, bowiem dzieci uwielbiają wykonywanie ciekawych dekoracji wielkanocnych.

Jak zrobić witraż?

  • Przygotowujemy szablon wielkanocny lub ściągamy gotowy wzór z Internetu, drukujemy go i wycinamy.
  • Nie zapominamy także o kolorowym papierze, który posłuży nam jako baza do witraża. Niezbędna jest również kolorowa bibuła prasowana oraz nożyk i klej.
  • Następnie szablon przenosimy na kartkę z bloku technicznego, dokładnie go odrysowujemy i kolejno wycinamy.
  • Od drugiej strony przyklejamy wycięte na wymiar kolorowe kawałki bibuły.
  • Na końcu witraż przytwierdzamy do okna, np. za pomocą taśmy.

Podsumowując, wielkanocne witraże to wspaniała ozdoba okien, dlatego jak najbardziej warto je przygotować, gdyż dzięki nim w naszym domu będziemy czuć świąteczny nastrój. A, co najważniejsze są one znacznie oryginalniejsze niż typowe stroiki, drzewka świąteczne oraz pisanki, a więc na pewno się nam szybko nie znudzą w naszym mieszkanku.